Seiten in anderer Sprache:

Druckansicht aufrufen:

Suchbegriff eingeben:

Hauptnavigation:

Unternavigation:

 

16 stycznia, sobota

Przybieżeli do Betlejem... Szopki bożonarodzeniowe w kulturze chrześcijańksiej

Jednodniowa wycieczka do Wrocławia i bazyliki św. Jadwigi w Legnickim Polu.

W Muzeum Miejskim Wrocławia  będzie do 31 stycznia 2016 roku pokazywana duża wystawa szopek. Wśród ponad 100 pokazywanych szopek jedna trzecia pochodzi ze Śląska. W ramach wystawy udało się pozyskać wiele eksponatów, na przykład sławną szopkę Bruno Tschötschela, która na co dzień znajduje się w klasztorze w Trzebnicy.

Po południu dojdzie do zwiedzania wybranych wrocławskich kościołów z szopkami. W kościele akademickim św. Macieja Apostoła szopki są projektowane przez studentów Akademii Stuk Pięknych.

Ponadto w programie znajdują się kościół św. Elżbiety, kościół św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława oraz katedra pw. św. Wincentego i św. Jakuba. Ta ostatnia należy obecnie do kościoła grekokatolickiego, w którym nie stawia się szopek, ale zamiast tego specjalne ikony na okres świąt.

Największą  miejską szopkę można podziwiać  u Franciszkanów, w dzielnicy miasta Karłowice, gdzie zakończymy program tego dnia. 

- Przedsięwzięcie Referenta ds. Kultury przy Muzeum Śląskim w Görlitz we współpracy z Krippenverein Schirgiswalde e.V. i Görlitz-Tourist

- wyjazd z Görlitz o godzinie 8.15, powrót o godzinie 20

 

– Rejestracja uczestników/Informacje: +49 3581 764747, m.buchwald@goerlitz-tourist.de

Wystawa „Odwaga i pojednanie“ w ośrodku w Krzyżowej, Zdjęcie: http://www.krzyzowa.org.pl  

Sobota, 18.03.2016 Krzyżowa i Książ

Wycieczka całodniowa do ośrodka w Krzyżowej  i zamku Książ koło Wałbrzycha, ze zwiedzaniem wystawy.  Z tymi dwiema siedzibami szlachty na śląsku, oddalonymi od siebie o niecałe 30 kilometrów, wiąże się wiele historii rodzinnych i losów z czasów nazistowskich i drugiej wojny światowej.

Krzyżowa była do 1945 roku w posiadaniu rodziny von Moltke. Helmuth James von Moltke zbierał tutaj swoich znajomych z ruchu oporu przeciwko nazizmowi  na trzy duże spotkania w roku 1942 i 1943. W tym miejscu 12 listopada 1989 roku odbyła się msza pojednania, z udziałem premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla. Zapraszamy na zwiedzanie historycznych obiektów, dzisiaj Międzynarodowy Dom  Spotkań Młodzieży, miejsce pamięci w Domu na Wzgórzu oraz po-niemiecki cmentarz rodowy, poza tym w programie zwiedzanie nowej wystawy plenerowej „Odwaga i pojednanie“, która powstała z okazji 25-lecia Mszy Pojednania i która pokazuje trudny proces polsko-niemieckiego pojednania po drugiej wojnie światowej.

Książ był siedzibą znaczącej rodziny szlacheckiej hrabiego von Hochberga, która w XX wieku przeniosła swoją siedzibę do Pszczyny na Górnym Śląsku. Zamek został zajęty przez hitlerowców w 1943 i włączony do planów budowy podziemnego kompleksu „Riese“. Od lata 2015 roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokazuje w zrekonstruowanych salach zamku Książ flamandzkie, włoskie, holenderskie i francuskie obrazy z XVII i XVIII wieku, które należały do kolekcji hrabiego von Hochberga.

- Przedsięwzięcie Referenta ds. Kultury przy Muzeum Śląskim w Görlitz we współpracy z Görlitz-Tourist

 

- Wyjazd z Görlitz o godzinie 8, powrót o godzinie 19:30

Rezerwat w Zgórzyńcu, zdjęcie: Jan Wieczorek  

Wycieczka pociągiem i wędrówka po rezerwacie przyrody Krokusy w Górach Izerskich

Podobnie jak w ubiegłym roku, na wiosnę 2016 oferujemy wycieczkę pociągiem połączoną z wędrówką po polskich Górach Izerskich. Dokładny termin zależy od warunków pogodowych.

Podróż pociągiem będzie prowadziła przez atrakcyjne krajobrazowo trasy śląskiej kolei górskiej.

W utworzonym  w latach 60tych rezerwacie w Górzyńcu znajduje się jedyna na Śląsku populacja dzikich krokusów, Crocus vernus Wulf, po raz pierwszy odkrtych w 1811. W 1999 naliczono w tym miejscu około 1350 krokusów. Przejście ok. 6 kilometrów do rezerwatu w Górzyńcu zajmuje ok. 2 godzin. Do wędrówki wymagane jest dobre obuwie.

 

Przedsięwzięcie Referenta ds. Kultury przy Muzeum Śląskim w Görlitz. Więcej wiadomości wkrótce!