Seiten in anderer Sprache:

Druckansicht aufrufen:

Suchbegriff eingeben:

Hauptnavigation:

Unternavigation:

dr Meyer oraz Kai Kranich na workshopie. Fot. SMG 

Forum doktorantów w Herrnhut

Podczas sesji zorganizowanej w dniach 16-17 listopada 2016 r. w Domu Konferencyjnym im. Komenskiego w Herrnhut prezentowano aktualnie realizowane tematy badawcze.  Organizatorami spotkania byli Referentka ds. Kultury Śląska i Fundacja na Rzecz Kultury Śląska. 12 doktorantów z niemieckich uczelni oraz z Wrocławia, Opola i i Dublina przedstawiło wyniki prowadzonych badań, bądź właśnie ukończonych prac doktorskich z zakresu szeroko pojętej historii i kultury Śląska.

Obrady poszczególnych sekcji moderowali prof. dr Arno Herzig, dr Ulrich Schmilewski, dr Annemarie Franke i dr Bernard Linek. Poza tematami koncentrującymi się zwyczajowo na problematyce śląskiej i badaniach prównawawczych, kluczowym zagadnieniem stało się ukazanie zmiany percepcji w badaniach nad Republiką Weimarską, reżimem narodowosocjalistycznym, okresem PRL-u i przełomem politycznym z 1989 r.

 

Polska, Czechy, Niemcy wobec wyzwania migracji i integracji

Pod tym tytułem w dniach 8 – 9 listopada 2016 r. odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Colloquium Opole 2016”, której głównym celem było zabranie głosu w debacie na temat zjawiska migracji we współczesnej Europie. W tym roku, w ramach czterech sesji tematycznych i podsumowujacej obrady dyskusji panelowej, podejmowano m.i. zagadnienie retrospektywnego spojrzenia na doświadczenie migracji w polskiej, niemieckiej i czeskiej historii oraz oceny znaczenia tego doświadczenia dla współczesnej tożsamości Polaków, Czechów i Niemców. Uczestnikami debaty i referentami z Niemiec byli: dr Stephan Meyer, deputowany do Landtagu Saksonii, dr Frank Gesemann z Instytutu Rozwoju Demokracji i Integracji Społecznej w Berlinie, dr Markus Bauer, dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz oraz dr Peter Schurmann z Instytutu Serbołużckiego w Budziszynie.

 http://www.instytutslaski.com/

www.instytutslaski.com/wp-content/uploads/2016/10/Collo16-PL.pdf

Konferencja Komisji Historycznej Śląska

W dniu 29.09.2016 w Muzeum Krajoznawstwa Śląskiego Haus Schlesien w Königswinter-Heisterbacherrott oraz w dniu 30.09.2016 r. w Fundacji Konrada Adenauera w Sankt Augustin odbyła się doroczna konferencja Komisji Historycznej Śląska, zatytułowana: „ Dziedzictwo śląskich polityków w Niemczech Zachodnich.” Wygłoszone zostały następujące referaty:

  • Nicola Remig: „Haus Schlesien-historia, zadania-cele”
  • Guido Hitze:”Dziedzictwo śląskich polityków w Niemczech Zachodnich. Wprowadzenie w tematykę konferencji”
  • Dr. Achim R. Baumgarten: „ Źródła archiwalne w Archiwum Federalnym w badaniach biograficznych z zakresu najnowszej historii Śląska”
  • Dr. Harry Scholz: „Wschodnioniemiecka spuścizna socjaldemokracji. Śląskie dziedzictwo w Archiwum Demokracji Socjalnej”
  • Prof. Dr. Hanns Jürgen Küster, Powitanie i oprowadzenie po Archiwum Polityki Chrześcijańsko- Demokratycznej”

www.kas.de/wf/de/33.46673/

www.hausschlesien.de/kulturundbildung/seminarbetrieb/seminartagungen

Sesja  „Szlachta – Ubóstwo – Diakonia. O uprzemysłowieniu na Górnym Śląsku“

W dniach od 5 do 9 września 2016 r. obradował w Katowicach Verein für Schlesische Kirchengeschichte (Związek na rzecz badań Historii Kościoła Śląsku). Wykład wprowadzający wygłosił historyk ekonomii Toni Pierenkämpfer na temat uprzemysłowienia na Górnym Śląsku. Kolejne referaty wygłosili: prof. dr Christian Andree „Zawiadomienie o panującej na Górnym Śląsku epidemii tyfusu “ (1849), Rudolfa Virchowsa, Dietmar Neß „Wpływ industralizacji na Kościół ewangelicki na Śląsku, dr Michael Häusler „Rozwój misji wewnętrznej na Śląsku“ i Ulrich Schmilewski „Górnośląska szlachta, uprzemysłowienie i kwestie socjalne “.

Relację Ulricha Hutter-Wolandta opublikowaną w piśmie „Schlesisches Gottesfreund”, rocznik 67, październik 2016, Nr. 10, s. 151f – w formie pdf można pobrać na stronie:

 http://www.gesev.de/schlesischergottesfreund.html

 

„Obronny gród“ Gerharta Pohla i jego goście

W dniu 5 listopada Stowarzyszenie  Fluchtburg e.V. zaprosiło na spotkanie do Muzeum Śląskiego w Görlitz , aby zaprezentować pracę stowarzyszenia oraz dom poety Gerharta Pohla w Karkonoszach w portretach jego gości z lat 1933-1945 jako miejsca o znaczeniu literackim i politycznym. Główną atrakcją spotkania było wystąpienie aktora Wilfrieda Puchera recytującego fragmenty książki  Pohla„Bin ich noch in meinem Haus“ o ostatnich dniach pisarza Gerharta Hauptmanna w jego domu w Jagniątkowie.  Wśród gości był proboszcz Edwin Pech z Karpacza. Ewangelicka wspólnota w Karpaczu jest właścicielem dawnego domu Gerharta Pohla, wzgl. jego szwagierki  Lizy Pohl  w Wilczej Porębie i wspiera działania na rzecz utworzenia w nim miejsca spotkań. Proboszcz Pech zaoferował długoterminowy wynajem domu Pohla na potrzeby działań stowarzyszenia.

Więcej informacji na stronie:

 https://www.socialfunders.org/project/die-fluchtburg-ein-altes-haus-mit-neuem-leben/