Seiten in anderer Sprache:

Druckansicht aufrufen:

Suchbegriff eingeben:

Hauptnavigation:

Unternavigation:

 

Gehart Pohla "Bezpieczna Przystań" i jej goście. Wspomnienia ludzi i ich hisotria

4 listopada odbyła się w Karpaczu 3. Konferencja Stowarzyszenia Bezpieczna Przystań (Fluchtburg e.V.), w ramach której przedstawiona została książka z mowami i esejami Gerharta Pohla. Wygłoszone prelekcje potwierdziły mniemanie, że im głębiej się bada życie i twórczość Pohla, tym ciekawsza staje się postać tego pisarza i jego powiązania z ruchem oporu w czasie drugiej wojny światowej.

Relację z tej konferencji znajdziecie Państwo na stronie internetowej:  http://wochenblatt.pl/silesius-alter/

 

Konferencja Colloquium Opole. Polacy – Niemcy – Czesi. Sąsiedztwo w XXI wieku

 
Od 2011 roku Muzeum Śląskie w Görlitz i Referent ds. Kultury oraz  Państwowy Instytut Naukowy - Instytut Śląski w Opolu są partnerami przy wdrażaniu dorocznej konferencji  niemiecko-polsko-czeskiej "Colloquium Opole". Rezultatem tych bogatych w tradycje konferencji jest trójjęzyczny tom, w którym wkłady w języku oryginalnym są drukowane z podsumowaniem w każdym z dwóch innych języków. Tom , który  się teraz ukazał, łączy cztery sekcje dotyczące doświadczeń migracyjnych w przeszłości i obecnie. Powodem wyboru tematu był kryzys uchodźców w Europie w 2015 r. i jego konsekwencje.  

Konferencja Colloquium Opole 2016. Polska, Niemcy, Czechy wobec wyzwania migracji i integracji , pod redakcją Marka Mazurkiewicza, Annemarie Franke, Tadeusza Siwka, Magdaleny Moj, Opole 2017 

 

Konferencja dla przyszłych badaczy Śląska – 22-23.11.2017 w Herrnhut  

Już po raz drugi Fundacja Kultury Śląskiej i Referent ds. Kultury przy Muzeum Śląskim zaprosiły doktorantów z Polski i Niemiec na spoktanie w Akademii im. Comeniusa w Herrnhut. Wspólnym mianownikiem wszystkich przedstawionych projektów rozpraw doktorskich był związek z regionem historycznego i obecnego Śląska. 12 uczestników przedstawiło swoje pracy przygotowane na uniwersytetach w Opolu, Wrocławiu, Katowicach, Getyndze, Halle i Siegen. Tematy obejmowały historię literatury (Johannes Wüsten, Arnold Zweig, legendy Richarda Kühnau), historię gospodarczą ( przedsiębiorcy wśród przedsiębiorstw -  kupcy braci Morawskich w Nowej Soli nad Odrą ) oraz historię polityczną.  Jedna z prac należy do epoki średniowiecza: "Kronikarzy miejscy na Śląsku w późnym średniowieczu i ich wpływ na rozwój pisma mieszczańskiego", przygotowana w Halle. Spotkania będą kontynuowane i będą one oferowane w dwuletnich cyklach na przemian w Herrnhut i w Haus Schlesien w Königswinter.  

Teksty wykładów, również z roku poprzedniego, można obejrzeć na stronach Fundacji Kultury Śląskiej pod adresem  https://www.kulturwerk-schlesien.de/doktorantenforum/index.html